Giardia / Lamblia

Giardia

Coraz częściej w naszej lecznicy spotykamy się z psami i kotami cierpiącymi na przewlekłe biegunki. W większości są to zwierzęta młode 6 – 12 miesięczne, pochodzące z dużych hodowli lub skupisk takich jak schroniska czy przytuliska.

 

Przyczyną takiego stanu może być wiciowiec należący do gatunku Giardia. Zwierzęta zarażają się zjadając cysty pierwotniaka które znajdują się w odchodach lub skażonej wodzie, możliwe jest również zarażenie za pośrednictwem pcheł i ptaków. Pasożyt rozmnaża się bezpłciowo przez podział w jelitach, następnie tworzone są cysty, które wydalane są z kałem i stają się źródłem zakażenia dla kolejnych osobników. Same cysty są niezwykle odporne na różne warunki atmosferyczne i środki dezynfekcyjne co sprawia że bardzo trudno je usunąć a łatwo się zarazić.

Zakażenie pasożytem często przebiega bezobjawowo objawy kliniczne pojawiają się w niewielu przypadkach. Wystąpienie symptomów oraz ich nasilenie zależy od wielu czynników takich jak wiek, intensywności inwazji, odporności organizmu, towarzyszących lamblii infekcji wirusowych i bakteryjnych, dieta bogata w węglowodany oraz zaburzenia w motoryce przewodu pokarmowego.

Głównymi objawami które powinny zaniepokoić właściciela psa czy kota to utrata apetytu oraz zapalenia przewodu pokarmowego którym towarzyszy cuchnąca jasna biegunka. Kał jest miękki z domieszką śluzu, rzadziej krwi, ma charakterystyczny gąbczasty wygląd. Chorobie towarzyszy osłabienie i odwodnienie , zaburzone jest trawienie i wchłanianie substancji odżywczych z jelit czemu towarzyszy spadek masy ciała. U zwierząt które nie są leczone inwazja i wyniszczenie organizmu może trwać miesiącami.

Ponieważ objawy towarzyszące zakażeniu Giardią nie są charakterystyczne i mogą pojawiać się przy wielu innych chorobach przewodu pokarmowego, do zdiagnozowania lambli niezbędne jest badanie kału. Niestety wydalanie cyst z organizmu jest nieregularne, w zmiennych ilościach a czasami może nawet zaniknąć. Z tego powodu konieczne jest kilkakrotne badanie kału.

W przypadku zdiagnozowania u naszego pupila lamblii pamiętać należy o tym, że jest to Zoonoza czyli choroba ta może się przenieść też i na człowieka. W USA jest to jeden z najczęściej diagnozowanych pasożytów przewodu pokarmowego.

 Po zdiagnozowaniu inwazji pasożyta konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia chorego osobnika oraz badanie pozostałych zwierząt, właściciela i jego rodziny. W procesie leczenie duże znaczenie ma zachowanie higieny, dlatego wskazane jest gruntowne wyczyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń w których przebywa zwierzę, jego kuwety, legowiska i misek.

Lek. Wet. Agata Jechowska